חוק מפתח בניהול: האצלת סמכויות

11 באוקטובר 2010 מאת: ארז הדס-זוננשיין

האצלת סמכות

לפני כחצי שנה השתתפתי בסדנת ניהול, אחד הדברים עליהם דיברנו היה האצלת סמכויות לאנשים העובדים תחתינו. רוב המנהלים ציינו כי בסביבות 15-20 אחוז מזמנם הם עסוקים בהאצלת סמכויות לכפופים להם ואילו אני ציינתי כי אני משקיע בכך כ-80 אחוז מהזמן. באותו הרגע הופנו כלפי תהיות רבות איך יכול להיות הדבר ומה שמשתמע מכך זה שאינני עובד כלל אלא רק מעביר את העבודה הלאה.

בשיחה שהיתה לי לאחרונה עם חבר הוא סיפר לי על השאיפות שלו ממקום עבודה ואחת מהן היתה ללמוד מהבוס שלו. שמעתי את הטענה הזו כבר מספר פעמים ויש בכך הרבה מאוד, כולנו רוצים שהבוס שלנו יהיה בעל ידע רב שיוכל ללמד אותנו משהו חדש שלא ידענו. כמובן שכל זה נכון במידה ואתם לא מתקשים להסתדר עם בעלי ידע. הסיבה שאני מספר את זה מתחברת למקרים בהם ניגש אליכם מישהו ושואל אתכם 'איך עושים', ואתם תוהים לעצמכם איך תסבירו לו ולבסוף משיבים "שלח לי באימייל מה שאתה רוצה, אני כבר אעשה את זה".

המצב הנ"ל גורם:
1. מעתה ואילך אתם היחידים שתעשו משימה X  ואם אין לכם זמן זה יתעכב
2. העובד שלכם פספס הזדמנות ללמוד משהו חדש

מנהלים רבים (וגם עובדים) מעדיפים לקחת על עצמם משימות במקום להשקיע זמן כפול בהדרכת עובד כיצד לבצע את משימה אך לחסוך זמן רב בהמשך ע"י כך שהעובד יבצע את המשימה בעצמו ויחסוך לך  זמן רב אותו תוכל להשקיע בדברים אחרים. אל תפחדו על המעמד שלכם בחברה, שיתוף ידע מוכיח את עצמו כהשקעה חוזרת ואף עוזר בשיפור מעמדכם בחברה כבעלי ידע.

אז עדיין נשאלת השאלה איך קורה שאני משקיע 80 אחוז מהזמן שלי בהאצלת סמכויות? ובכן, התשובה היא פשוטה: כאשר מאצילים על עובד X משימה, הוא לא מבצע אותה במאה אחוז וחוזר עם שאלות אשר דורשות זמן השקעה נוסף. אלא שעד שעובד X חוזר, עובד Y קיבל הסבר כיצד לבצע משימה אחרת, ובעוד עובד Y ניגש למשימה, עובד X חוזר עם שאלות. למעשה שרשרת "האצלת הסמכויות" לא נגמרת לעולם, אתם יכולים לקחת על עצמכם את כל האחריות ואת כל המשימות כי "אני אעשה את זה הכי טוב" או בגלל ש"אני כבר אעשה את זה במקום להסביר איך עושים", אבל עולם בו אתם לא מפחדים להעביר ידע וכלים לעובדים שלכם, אתם תמצאו את עצמכם מתעסקים במשימות העיקריות של הניהול: חזון המוצר, שיתופי פעולה, אפיונים וכו'.

מופיע בקטגוריות: כללי
תגיות: , ,

האפשרות להגיב סגורה.

ה