ביי ביי וואלה

13 באוקטובר 2008 מאת: ארז הדס-זוננשיין

כבר הכל נאמר על וואלה,  הפורטל שהיה לעמוד הבית של כל דפדפן בישראל נראה לי היום כמו עוד אתר "קפה" או "לינק4יו" שמרכזים בהם קישורים למיליון ואחד אתרים ברשת הישראלית. אבל דבר אחד וואלה עשו כמו שצריך וזה שיווק אתר הקניות שלהם. מצלמת הרשת שהיתה המוצר הראשון שקניתי באינטרנט, נקנתה דרך אתר הקניות של וואלה, אין כל ספק כי הם חינכו את השוק כי אפשר למצוא אצלם את המוצרים הזולים ביותר, לקבל שירות אמין ובטוח וכמובן לחזור ולהשתמש בו.

לוואלה יש מוצר שעם לא מעט עבודה יכול לשנות לנו את הרגלי הקנייה באינטרנט, קוראים לו וואלה BUY. מאחר ורוב הקוראים כאן הם כרישי אינטרנט, אני אספתק בהסבר כי וואלה BUY הוא שירות כמו eBay. יש הטוענים כי וואלה ביי הוא לא אחר מאשר עוד לוח מודעות כדוגמת יד2 (זה סימן רשום, אני צריך לתת זכויות?!), אבל זו טעות גדולה לחשוב כך, מאחר ווואלה ביי הוא בעצם קניון לכל דבר, קניון בו כל אחד יכול לפתוח חנות ולהציע את המוצרים שלו למכירה, קניון בו כל אחד יכול להיכנס ולמצוא מה שהוא רוצה. נכון, אפשר גם ביד2 לפרסם מודעות עם מוצרים למכירה, אך אין מדובר בחנות מסודרת אשר כוללת אמצעי תשלום ועוד.

מה ירוויחו המוכרים?
כדי שוואלה ביי יצליח הוא צריך שיהיה לו משהו ייחודי שבעלי חנויות יבחרו דווקא בו. נכון להיום קיימים חברות רבות המציעות להקים אתר, חנות וירטואלית, המגיעה עם מערכת ניהול תוכן (וסליקה) המאפשרת להציע מוצרים למכירה. וואלה ביי מאפשרת לכם לעשות את אותו הדבר בדיוק במחירים נמוכים הרבה יותר. יתרה מכך, וואלה הוא אתר מוכר אשר זוכה לחשיפה גדולה מידי יום באופן אוטומטי, מה שמשליך גם על החשיפה לחנויות – במידה ואכן מישהו יכנס לערוץ ה-ביי.

וואלה ביי מאפשרים לבצע תשלומים באמצעות המערכת הפרטית שלהם, אני לא יודע כמה מכם עובדים עם PayPal אבל מדובר במערכת שכ-ל מי שעוסק בהעברת כספים באינטרנט, מחזיק בחשבון PayPal. היא נוחה, היא איכותית, היא אמינה והיא עוזרת לנהל את הכספים בקלות. אחת הבעיות של קניות-מכירות באינטרנט זה נושא התשלומים שמגיע על פתרונו באמצעות מערכת התשלומים שוואלה-ביי יצרה.

החלק של וואלה בכל הסיפור הוא די פשוט. וואלה צריכים להתחיל לשווק את המוצר הזה, לחנך את שוק המוכרים כי לא צריך לקנות דומיין ולשלם על אכסון, אפשר לעשות זאת בדרכים אחרות וזולות יותר. וואלה צריכה לחנך את שוק הקונים כי לא חייבים לרכוש מוצרים מהספקים הגדולים, ישנם אנשים פרטיים שמוכרים מוצרים כמו גיטרות, קונסולות, אומנות ועוד דברים רבים במחירים זולים יותר מחנויות, הצרכנים פשוט לא מודעים אליהם כי אין דרך מסודרת לכך.

אבל החלק הגדול ביותר שנדרש מוואלה הוא תחזוק המערכת ופרסום המוצר, וואלה ביי. רק אם הם ישווקו את המוצר יגיעו אליו גולשים, רק כך יתבצעו רכישות וכסף רב שמשקיעות החנויות הקטנות בפרסום, ייחסך, זהו בעצם אחד הדברים שיגרום להצלחתה של וואלה ביי כי חנויות קטנות יעדיפו להקים תחת וואלה ביי את החנות הוירטואלית שלהן כי זה יכלול כבר חשיפה.

נכון להיום וואלה דורשת כסף על פתיחת חנות (בסביבות 2 ש"ח) והצגת מוצרים (עוד 2 ש"ח) דבר שאפשר לוותר עליו בשלב הראשון על מנת לדרבן פתיחת חנויות וריבוי מוצרים. אפשר אולי להגביל זאת למספר מוצרים ללא תשלום,  המטרה היא לחנך את השוק לנסות את המוצר הזה.

לסיכום
אני מאוד מאמין במוצר הזה של וואלה, אני אפילו חושב שאין אתר טוב יותר מוואלה שיכול לשווק מוצר כזה. יש להם את כל הכלים כדי לבצע זאת ורק צריך למצוא את הזמן והרצון לכך. אומנם מדובר בישראל, שוק מאוד מאוד קטן, אבל מדובר פה במוצר שיכול לשנות את תרבות הרכישה שלנו באינטרנט. אם היום אנחנו נכנסים לזאפ להשוואת מחירים, ליד2 ללוח מודעות, וואלה ביי יכול לעשות כאן שינוי עצום שרק יעשה לנו טוב.

מופיע בקטגוריות: כללי
תגיות: , ,

תגובות

3 תגוובת על ”ביי ביי וואלה“
 1. מאת קובי:

  הו, לא הייתי מודע לדבר הזה בכלל, כנראה כי לוואלה לא נכנסתי כבר המון זמן, אבל על פי מה שאתה אומר, אם ישווקו את זה כמו שצריך יכול לצמחו מזה משהו מעניין מאוד. eBay הישראלית?

 2. מאת shimi810:

  בוא נגיד ככה:
  התועלת של חברת Walla! Communications LTD לא משהו.. (אתר הקהילות)
  אבל השירותים שמציעה חברת Wallashopmind LTD הם מצויינים. (אתרי- וואלה, פיי ביי שופס)

 3. בגדול, אתה צודק. אבל כשמנכל וואלה מתראיין \ נשאל על האתר הוא מדבר על הכל… זה כמו שמר תשובה נשאל על חברת דלק ודלק נדלן.

ה