מזל טוב לישראבלוג

26 באוגוסט 2007 מאת: ארז הדס-זוננשיין

ישראבלוג חגג השבוע את יום הולדתו השישי אלא שהפעם זה היה ללא החבוט (להלן היריב). אין ספק שישראבלוג הוא אחד המעצמות היפות ביותר שצמחו ב(מ)תוכן הגולשים באינטרנט הישראלי ורבות מכך תודות ליריב. אך לא מזמן רכשה נטוויזין-נענע-10 (זהו?) את ישרא ומי שתפסה את המושכות היא אילנה תמיר שגם לה מגיעים שבחים רבים על העשייה המרובה.

אבל השעון מתקתק עד לרגע בו יחלו מאבקים בין הגולשים ובין מערכת ישראבלוג. אם מישהו חושב שאפשר להתקיים על מנויי פרו במאה שקל הרי שהוא טועה וכולם יודעים זאת, רק הנפקת חשבוניות לכל המעוניינים תהיה סיפור לא פשוט. מה עשו בישרא? כצעד ראשוני הפסיקו את מכירת מנויי-הפרו, צעד חכם ונבון. הצעד הבא היה לתת אפשרויות מתקדמות למנויי הפרו בלבד ובכך הפכו אותם (אותנו, כי אני ביניהם) לאנשי ה-QA של המערכת. רעיון מעולה מעבר לכל ספק.

מה יהיה השלב הבא? השלב הבא יהיה מאוד פשוט, פרו חינם לכולם. נשמע טוב? נשמע טוב מאוד אבל גם יש קאץ' קטן. בקרוב תתווסף פרסומת לכל בלוג בישרא, אומנם יהיה לכולם מנוי פרו שאפשר יהיה לעצב אותו איך שרוצים, אך לכולם תהיה פרסומת או לכל הפחות את סרגל הכלים של נענע-10. מאחר ולא מדובר בחברה כמו איגוד האינטרנט הישראלי שרשמה בשנות ה-90 דומיינים ומאז אין צורך לחדש אותם, גם אלו שהם בעלי פרו ותיקים ששימשו כאנשי QA יאלצו לקבל את הפרסומת. אין ספק כי הבלוגרים לא יעברו על כך לסדר היום אבל אין זה מעניין אף אחד כי אני לא מכיר את איגוד הבלוגרים שבאמת יטרחו להעביר את הבלוגים שלהם, השאלה היא כיצד מערכת ישרא תבחר להטמיע את הפרסומות?

כאן אני מגיע אך ורק למסקנה אחת: הבלוגיה. הגולש יוכל לבחור איפה תמוקם הפרסומת ובתמורה יקבל תמלוגים כספיים. בשלב הזה יחל הקרב הגדול ביותר בין מערכות הבלוגים, מי יבחר את הפרסומות הפחות צעקניות ומי ישלם יותר? כולי תקווה כי אחת ממערכות הבלוגים תחליט לעשות שימוש מושכל יותר בפרסום ותציע שירות פרסומות מותאם עפ"י תוכן, אולי זו אף תהיה פריצת דרך באפשרות לתת לגולש להרוויח עפ"י הקלקות ולא עפ"י חשיפות.

בקרוב יעבור ישראבלוג שינוי לא קטן, סביר להניח שזה יחל עם החלפת עמוד הבית (בעוד שבועיים בזמני עבודה ישראליים) ולאחר מכן עם פרסומות בכל הבלוגים. אני תוהה אם יהיה להם מספיק אומץ בכדי לאפשר ייצוא של הבלוג בכדי לאפשר לכל אחד לבחור באיזו מערכת בלוגים הוא רוצה להיות בעתיד, ממש כמו שמשרד התקשורת מחייב היום את חברות הטלפונים לאפשר ניידות מספרים. אולי בקרוב תחל מלחמה אמיתית על הבלוגרים, לא כמו אלו שהיו עד כה, אלא מלחמות מהזן החדש כדי להוכיח שתוכן גולשים תמיד היה כאן, ותמיד ישאר כאן ולא מדובר בבועה. מזל טוב ישרא.

מופיע בקטגוריות: כללי
תגיות: , , ,

תגובות

תגובה אחת על ”מזל טוב לישראבלוג“
ה