בלוגים עסקיים – כדאי לדעת

21 בספטמבר 2007 מאת: ארז הדס-זוננשיין

אני מאוד מרוצה מהחברות שרואות בפלטפורמת הבלוגים את הפוטנציאל הגלום בהן בכדי לממש את הקשר בין החברה והלקוח (או להפך כמו במקרה של מיקרוסופט שיש לה מערכת בלוגים). אני מעריך מאוד חברות כמו 3points ו-Blinkit אשר מטמיעות חברות אל תוך עולם הוורדפרס (או דרופל וכו'). אך כמו בפרסומת של חברת ההשקעות אקסלנס, העבודה שהן עושות היא טובה, אבל לא מצוינת.

חלילה, אני לא יוצא נגדן, להפך, אני בא לתת את הצד שלי, את הראייה שלי בנוגע לבלוגים (ובלוגרים) העסקיים וכל אחד ייקח את הנקודות הנראות לו לתשומת לבו.

 1. שם הבלוג הוא המותג שלך – חשוב היטב על השם והסלוגן, הוא התוואי הראשון המורה על נושא הבלוג
 2. אודות – פרט בקפידה את הנושאים של הבלוג או את פרטיך האישיים (בדיוק כמו בקורות חיים). אנשים רבים יבקרו בעמוד האודות בכדי לדעת מי עומד מאחורי הבלוג, זהו הראיון האישי שלך אל מול הקורא בכדי לקבל אמינות אודות נושאי כתיבתך
 3. צור קטגוריות או תגיות אשר ידגישו את נושאי הבלוג. בהמשך, תראה כי הקטגוריות ישמשו אותך נאמנה בתוצאות האורגניות של גוגל
 4. במידה ואתה כותב פוסט בנושא אשר כתבת עליו בעבר, קשר אליו, זה יראה על עקביות וישפיע על התוצאות האורגניות
 5. אם אין לך נושא לכתיבה אחת לשבוע, אל תכריח את עצמך לכתוב, אך דאג לעדכן את הבלוג אחת לשבועיים לכל הפחות.
 6. כאשר "עולה" לך רעיון לנושא כתיבה, היכנס לבלוג ורשום את כותרתו ותקציר, כאשר יהיה לך הזמן – רשום את הפוסט. כך תוכל למנוע איבוד רעיונות.
 7. במידה ויש לך מספר נושאים לכתוב עליהם, כתוב מספר פוסטים ופרסם אותם בתקופות "יבשות"
 8. נושאי הכתיבה אינם חייבים להיות אך ורק על הנעשה בחברתך (על אף שרצוי מאוד), ניתן גם לכתוב את דעתך על הנעשה אצל המתחרים או על חברות מחו"ל הנוגעות לתחום פעילותך
 9. הצג רק חלק מהפוסטים ב-RSS על מנת למשוך את הקוראים אל תוך הבלוג, על אף שהנוחות המרבית היא קריאה באמצעות RSS, חשוב גם לדאוג לתנועה (traffic) גבוהה
 10. רצוי להגיב בבלוגים אחרים, גם אם ישנה חברה המנהלת את הבלוג שלך רצוי כי דעתך האישית תופיע בבלוגים של אנשים אותם אתה מעריך, זהו אחד מאמצעי השיווק הטובים ביותר
 11. הימנע מהמלצות על בלוגרים אחרים (בלוגרול), מאוד קל להוסיף המלצה על בלוגר אחר אך מאוד קשה להסיר אותה לאור העובדה כי צעד זה עשוי להשפיע על היחסים העתידיים. לכן רצוי להמליץ על פוסטים של אחרים אך לא על בלוגים.
 12. כאשר ישנה פעילות חדשה המתרחשת בחברתך (או באתר) וברצונך לדווח לגולשים על כך, דאג לפרט על תהליכי הלידה. פוסטים קצרים אשר מדווחים על מוצר חדש ללא פירוט יגרמו לקורא שלך לעזוב את האתר באותה המהירות בה הם סיימו לקרוא את הפוסט
 13. התאם את הבלוג עבור מנועי חיפוש (SEO) – על אף שוורדפרס הנה מערכת ידידותית, היא איננה מותאמת למנועי חיפוש.
 14. "גרוע מקורא שלא מגיב, הוא כותב שלא משיב". הבלוג נועד בכדי לשמור על קשר עם הלקוחות הקיימים, הפוטנציאלים, וגולשים שישמשו לשיווק ויראלי, לכן חשוב כדי תשיב לכל קורא אשר נתן לך מזמנו.

אלו הן רק מספר מצומצם של נקודות שיש לקחת בחשבון כאשר יוצרים בלוג עסקי. יצירה, תפעול ותחזוק של בלוג עסקי היא איננה דבר פשוט. יש לשקול בכובד ראש את נושאי הפוסטים ושאר האפשרויות שיהיו בבלוג, בלוג הוא איננו רק במה כתובה. חשוב לשמור על דינמיות ולהתעדכן באפשרויות הקיימות והעתידיות לבלוגים, על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בוורדפרס. השקיעו זמן בבלוג, הוא הבמה האישית שלכם והקשר הישיר ללקוחות, רק אם יש לכם בלוג – אתם תבינו עד כמה.

מופיע בקטגוריות: כללי
תגיות: , ,

תגובות

8 תגוובת על ”בלוגים עסקיים – כדאי לדעת“
 1. מאת שרית:

  מעבר לעובדה שפוסט כזו הוא הזדמנות נהדרת להראות שיש לך מה להגיד בנוגע לבלוגינג עסקי, ואת זה אני מכבדת ומקבלת
  היה הרבה יותר אפקטיבי מצידך לכתוב מה ראית שלא היה מצויין מספיק (לפחות בבלוגים שאנחנו הקמנו).

 2. תני לי שניים שלושה בלוגים ואני אשמח להביע את דעתי

 3. מאת שרית:

  "העבודה שהן עושות היא טובה, אבל לא מצוינת."
  אתה כותב כזה דבר מבלי לראות את הבלוגים שכבר הקמנו?

 4. אספת כאן מספר טיפים לבלוגרים שלא מחדשים כלום.
  למרות זאת, תודה על הביקורת.

 5. לא, אני פשוט מזמין אותך לתת לי את הבלוגים שאת מעוניינת שאביע את דעתי

 6. היי עומר, אני מקבל את הרושם שעובדי בלינק נפגעים מדעתי וחבל שכך. חתימה טובה

 7. בכדי לקצר תהליכים אני אגיד לך מה ראיתי בחלק מהבלוגים שלכם ואני רואה מקום לשיפור
  1. כתבי ויתור ותנאי שימוש בבלוג? זה חוזה או בלוג?
  2. איפה הלו"ז העסקי על דברים שנעשו כדי להציג לתקשורת וללקוחות ?
  3. הבלוגים כלל לא מותאמים למנועי חיפוש
  4. בחלק מהבלוגים ישנם קישורים לאתר כללים שלא מניבים מהומה. אם כבר מקשרים אז עדיף בטעם וב-ה-י-ג-י-ו-ן
  5. בחלק מהבלוגים אתם מראים את האפשרות לעדכון במייל בלבד בעוד כמות השימוש בגוגל רידר ודומיו רק הולכת וגוברת
  6. למה אין איקונים המזמינים אנשים לשתף את התוכן? אחרי הכל זהו חלק מהשיווק הויראלי
  7. למנוע פרסום תגובות של גולשים? תחשבי מה היית חושבת על בלוגים שמונעים ממך להביע את דעתך? הרי הבלוג העסקי נועד לקיום התקשרות עם לקוחות וגולשים.

  אני מאוד מקווה שתדעי לקבל את דברי ברוח הנכונה, אחרי הכל החברה שלכן היא אחת החלוצות בתחום וכולי תקווה שתמצאו את עצמכם מיצרים בלוגים עסקיים גם לחו"ל, אבל שתעשו את זה גם הכי נכון שאפשר וצריך

 8. מאת שרית:

  אני אגיב בשמחה על כל דבר שכתבת. אני באופן אישית לא נפגעתי בכלל. אני רק מבינה, לפי התגובה שעליה אני מגיבה, שלא טרחת בכלל לחקור את מצב התחום בישראל וזה כולל את הדברים שאנחנו כותבים בבלוג.
  1. מדובר על בלוגים של חברות עסקיות שלא יכולות להרשות לעצמן לטעות. זה ההבדל בין חובבנות לרצינות בתחום הזה. שים לב שגם לבלוגרים עלה לאחרונה הצורך במסמך קצת יותר משפטי כדי להמנע מבעיות חוקיות שעולות, והן עולות. אתה מוזמן לקרוא את הפוסט הזה: http://www.2jk.org/praxis/?p=993 אצל יהונתן, שנכתב אחרי שעלה הצורך בו אצל בלוגרים "פשוטים" (זה דיון שעדיין מתקיים מסתבר. חפש בגוגל "בלוגים קוד אתי". קריאה מהנה). ואם זה ירגיע את מחשבותיך, כתב ויתור הוא מסמך סטנדרטי בכל בלוג עסקי בחו"ל.
  2.לו"ז עסקי של מה בדיוק?
  3. "לא מותאמים כלל" זה קצת מוגזם. וורדפרס עושה עבודה נפלאה במנועי חיפוש בצורה טבעית, וצריך להוסיף מעט מאוד כדי לקבל את התוצאות הנהדרות שהלקוחות שלנו מקבלים כרגע (והם מרוצים מאוד).
  4. "מאומה". הקישורים הם בחירתם של הבלוגרים. אלה בחירות כנות של האתרים שהם מרבים לבקר בהם. אין לי שום זכות להגיד להם מה להוסיף בקישורים שהם רוצים להעלות.
  5. אם תסתכל שנייה אחת יותר תראה שהקישור ל-RSS תגובות ו-RSS פוסטים נמצא במקום הסטנדרטי שלו.
  6. מאותה סיבה שמרבית הבלוגרים הישראלים לא מציגים אותם; הגענו למסקנה מזמן שרמת השימוש בהם שואפת לאפס. מרבית הגולשים הישראלים לא יוסיפו אותך לדיגג והם לא יודעים מה לעשות עם דלישס. עובדתית.
  7. רגע, ואתה לא עושה אצלך מודרציה לתגובות? תעשה לי טובה. שוב, כנראה שלא קראת את הבלוג שלנו. בנוגע לתגובות, אני אודה מאוד אם תקרא את כל מה שיש לנו להגיד בנושא בפוסט הבא: http://blinkit.co.il/?p=33.

ה