הנגשת מסמכים – סטטוס קוו בעולם הדיגיטל

בעולם הדיגיטלי כיום, כלל האתרים מבינים את החשיבות של הנגשת מסמכים.

אתרים שלא מבצעים את ההנגשה לא חושפים את תוכנם לחלקים רבים מן האוכלוסייה.

תכום הנגשת האתרים בכלל והנגשת מסמכים בפרט הוא תחום עולה בעידן הדיגיטל וכל אחד שיש לו אתר צריך לדעת את אפשרויות עולם ההנגשה באופן מלא.

 

מהי הנגשה?

המילה הנגשה באה מלשון נגיש. כלומר, להפוך את הדברים שמסביבנו למותאמים לכלל האוכלוסיה. בישראל כיום אנשים רבים עם מוגבלויות שהינם חלק אינטגרלי מהחברה. לכן, כדי לשלב אותם בצורה מלאה יש צורך בהנגשה של דברים רבים. לדוגמה – התקנת רמפה בכניסה לחנות או מקום ציבורי אחר שכניסתו כרוכה במדרגות.

 

מהי הנגשת מסמכים?

גם האינטרנט צריך להיות מונגש. הנגשת מסמכים משמעותה מתן אפשרות ללקויי ראייה להשתמש במסמכים. הדבר קורה באמצעות תוכנות פשוטות אשר מתקינים ומאפשרות להקריא את קובץ הPDF. התוכנה פשוטה לשימוש ולהתקנה ולא דורשת יותר מדי מבעל האתר.

 

מהי החובה של בעלי אתרים?

לפי תקנות שוויון זכויות אנשים עם מוגבלות, בעל אתר שנותן שירות לציבור מחויב ליצור אתר מונגש. כלומר, אי הנגשת האתר משמעותו עבירה על החוק וחשיפה לתביעה. גם במובן המוסרי חשוב להנגיש את אתרכם.

לא נראה הגיוני שפלח כל כך רחב מהאוכלוסייה לא ייהנה מהתוכן של אתרים מסוימים בעוד ההנגשה בעולם הדיגיטל כיום כל כך פשוטה לביצוע. בעלי אתרים רבים מורידים תוכנות שלא באמת מנגישות לאנשים עם לקות ראיה את האתר בצורה אופטימלית, רק כדי "לסמן וי" על החוק וכך יוצרים עוול גדול לאוכלוסייה זו.

 

האם יש לשנות את המסמך לצורך ההנגשה?

לעיתים ישנם מסמכים שלא מתאימים לתוכנת ההקראה. אך, אל דאגה! התוכנות כיום לא דורשות יותר מדי תיקונים של המסמך לצורך הנגשתו. התיקונים לכל מסמך לוקחים כמה דקות בלבד ולכן לא דורשים יותר מדי זמן מבעל האתר.

 

איך בוחרים את דרך ההנגשה?

בשוק הדיגיטל כיום יש אנשים רבים שמבינים בהנגשת אתרים. חלקם לקויי ראיה יודעים מהי הצורה הנוחה ביותר להנגשה. בחרו תוכנה שאתם רואים שמבצעת את ההנגשה בצורה מועילה. בנוסף, בחרו חברה שיש לה כישורים ומקצועיות, כדי שהנגשת המסמכים תתבצע בצורה הטובה ביותר.

במידה ואתם רואים שיש קושי בהנגשת האתר שלכם, התייעצו עם מומחה הנגשה. לרוב, אם מדובר רק במסמכים, אין צורך בייעוץ מיוחד והיצע אתרי האינטרנט ייתן לכם את הפתרון. אך, במידה והאתר שלכם מורכב, וההנגשה כרוכה בעבודה, אנו ממליצים לכם להתייעץ עם אחד מממחי ההנגשה.

זכרו! השינוי מתחיל בכל אחד ואחת מאיתנו. אם כל אדם בעל אתר, יהפוך את המסמכים שבו למונגשים, האינטרנט יהיה מקום שמתאים לכולם, ולא ימדר חלקים חשובים מהאוכלוסייה. אל תקלו ראש בנושא חשוב זה.

 

מורה

רוצים גם אתם להגיע לטופ ?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אהבתם את המאמר ? שתפו ברשתות החברתיות

מאמרים וכתבות נוספות

השאירו תגובה