השועל השלישי בסלולר

21 בדצמבר 2007 מאת: ארז הדס-זוננשיין

הדיבורים על השועל השלישי לא כל כך מלהיבים את המשתמשים הוותיקים ואני בניהם, והאמת? בצדק. אחרי הכל מדובר בחידושים הנוגעים לנושאי אבטחה שכבר הורגלנו כי השועל מטיב בהן, ועוד מספר פונקציות שאפשר למצוא בתוספים שונים שקיימים כבר היום. לא מזמן הבטיחו לנו במוזילה שאפשר יהיה לגלוש באופן לא-מקוון בשועל השלישי, בנוסף לכך כבר הורגלנו כי השועל הוא כבר מזמן לא רק דפדפן גלישה, הוא גם יומן, מבזקן חדשות, כלי נוח לאיתור מידע בגוגל, תוכנת מסרים ועוד שלל שימושי יום יום שניתן למצוא בתוספים. אלא שהגרסה השלישית של השועל מבשרת לנו על יריית הפתיחה בפיתוחו של שועל מותאם סלולר, וזה כבר משנה את כל התמונה.

לא מזמן גוגל הודיעה על מערכת הפעלה חדשה לסלולר, אנרואיד שמה. אנדרואיד אמורה לאפשר למתכנתים לפתח אפליקציות ואף מציעה מימון כספי למי שיביא את הפיתוח המלהיב ביותר. העניין הוא שגוגל עסוקה כעת במסע שכנוע של יצרניות המכשירים הסלולריים בכדי שיעדיפו את מערכת ההפעלה שלה על פני זו של מיקרוסופט והידועה יותר סימביאן. הבעיה הגדולה של גוגל במקרה הזה היא נוקיה וסימביאן, מערכת ההפעלה הנפוצה ביותר כיום. אם נוקיה המחזיקה בנתח שוק בלתי מעורער לא תבחר באנדרואיד, זה לא יעשה חיים קלים לגוגל.

השאלה הנשאלת היא מה התחלופה לאנדרואיד? שדרוג של סימביאן שאמור לשנות את כל מהלכי החשיבה שלה? בשלב הזה נכנס השועל לפעולה – מוזילה הודיעו כי הם מתכננים להיכנס עם השועל לתחום הסלולר, אך טרם החליטו על איזו מערכת הפעלה הוא יעבוד, אם מוזילה תיצור את השועל הסלולרי כך שיותאם למערכת ההפעלה סימביאן, היא תפתח את עולם הקוד הפתוח בפני מתכנתים רבים שעד כה התעסקו עם סביבה אינטרנטית בלבד לעולם סלולרי מגוון. נוקיה לא צריכה את השדרוגים של סימביאן כמו שהיא יכולה לנצל את הפוטנציאל הגדל של השועל בתור שולחן-עבודה לכל דבר. אם אכן יותאם השועל לסימביאן, כל מפתח יוכל ליצור אפליקציה כראות עיניו ממש כמו שקורה היום בפייסבוק.

אלא שגוגל לא תשב בשקט, ומה שנראה כמו תאוריה ורודה לא בהכרח תתרחש כך בפועל, גוגל הרי שותפה בהפצת השועל במערכת האדסנס שלה. עפ"י דברי מוזילה, גוגל היא רק כלי הפצה ואין לה כל קשר לתכנות המוצר. אך עם זאת, אני בספק אם גוגל תאפשר למתחרה שגודלת בקרבה לצמוח כך ולא ליהנות מהפוטנציאל והרווח. גוגל כדבריה תומכת בכל רעיון ומיזם שנראה לה כי יעזור לתושבי העולם ואין ספק כי השועל הוא חלק בלתי נפרד.

תארו לעצמכם את היום שהקוד הפתוח יוצא מהקופסה הגדולה שנקראת מחשב ועובר אל הסלולר שבכיס אשר שוקל קילוגרמים בודדים. שולחן העבודה שנטש מזמן את סביבתה של חלונות ועבר לדפדפן הגלישה צפוי להגדיל את עצמו והימים האלה לא רחוקים.

אבל יש בעיה אחרת, הבעיה היא שלנו הישראלים, בעיה כחול לבן. קוראים לה חוסר תאימות לפיירפוקס. כיום יש בישראל מי-יודע-כמה אתרים שלא תומכים בשועל עד כדי חוסר אפשרות לגלוש בהם באופן מוחלט. בראש הרשימה ניצבים להם אתרי הבנקים, הממשלה ופורטלים, כואב לחשוב כי דווקא אנחנו הישראלים שכל כך מתקדמים בטכנולוגיה, עשויים בסיכומו של דבר להישאר מאחור. אך מצד שני, יש לנו כאן מפתחים נפלאים שמייצרים אפליקציות לפייסבוק ותוספים לשועל, והם כנראה יהיו הסטארטפיסיטים הבאים שיפתחו לנו את שולחן העבודה, השועלי.

מופיע בקטגוריות: כללי
תגיות: ,

תגובות

4 תגוובת על ”השועל השלישי בסלולר“
 1. מאת רזניק:

  יש אתר בנק אחד בארץ שמותאם באופן מוחלט לFF
  וזה בנק "מזרחי טפחות" https://www.mizrahi-tefahot.co.il
  אני חושב שראוי לציין אותם.

 2. מאת אבים:

  אנדרואיד היא כרגע קוריוז. מסיבה פשוטה-רוב השוק נשלט ע"י הנגזרות של סימביאן גם משום שזו מערכת הפעלה מצוינת (יציבה, אמינה, נוחה לתפעול) וגם משום שנוקיה מחלקת כלי פיתוח בחינם. מאחר ונוקיה עושה את זה הרבה מאוד זמן, יש סצינת פיתוח עשירה מסביב לסימביאן.
  אני לא רואה את גוגל משחקת במגרש הזה.אני גם לא רואה דפדפן כבסיס לאפליקציות. אבל נבואה ניתנה לשוטים.

 3. מאת תומר:

  גוגל אמנם לא שותפה בפיתוח המוצר, אבל היא משקיעה בכך משאבים, שמגולמים בשעות תיכנות. ישנם אנשים בגוגל שעובדים על הקוד של פיירפוקס, גם בישראל.

  ובקשר לפיירפוקס מובייל – מזה תקופה שיש דפדפן נייד של מוזילה. קוראים אותו מינימו, ואני מוכרח לציין שחוץ מבעיות עם העברית (מנגנון ה־bidi לא מופעל בדפדפן) הוא עובד מצויין, ומציע ממשק נוח לגלישה מהתקנים ניידים. ויש גם את אופרה מיני, אבל אותו אני בכלל לא מצליח להתקין על ה־PDA מסיבה לא ברורה.

 4. מאת שי שלוש:

  ואולי באותו הקשר רציתי לציין ש-opera שיחררה את גירסת הדפדפן שלהם mini opera 4.

  ניתן להוריד את הגירסה גם בעברית.
  ואין מה לומר המון מחמאות פשוט גירסה מעולה עם חידושים רבים ויפים מומלץ לכל אחד !!!!!

  שי

ה