עזרה נפשית 2.0

25 באוקטובר 2007 מאת: ארז הדס-זוננשיין

במקום דיבורים על חסימת אתרי פורנוגרפיה, אני נתקל בעוד ועוד דרכים להגיע אל נוער במצוקה. המטרה ב"שיטה החדשה" מאוד ברורה: להגיע אל הנוער באמצעי התקשורת שהם בוחרים. אחת הדוגמאות המעולות שנתקלתי בה, היא אחת מדרכי ההתקשרויות של ער"ן (עזרה ראשונה נפשית) באמצעות ה-ICQ. כך יכולים בני נוער אשר בין כה וכה יושבים כל היום על המחשב – לתקשר עם גורם מתאים בשעת צרה נפשית.

אבל זו אחת הדרכים לפתרון בעיה שכבר קיימת. מה קורה עבור מגפות כמו אנורקסיה? ובכן, מסתבר שגם כאן נעשית עבודה יפה, אומנם קצת לא ברור מי עומד מאחוריה אבל זו יוזמה מכובדת: אנטי-אנה. בישראבלוג צץ לו בחודש האחרון בלוג המספר את סיפוריהן של בנות אשר חלו באנורקסיה.

אני חושב שיש צורך בעוד בלוגים בנושאי אנורקסיה, סמים, אלימות ושאר הנגעים החברתיים שפוגעים בנוער. אם קמפיין על בן אבלה שרוצח ראש ממשלה מסעיר את כל האינטרנט (ומחוץ לו), מדוע שלא יסעירו גם בלוגים הנלחמים בתופעות כמו אנורקסיה וגיל ההתבגרות. רק כך, לדעתי, אפשר באמת להילחם בתופעות אינטרנטיות להפצת מידע שלילי, וכל מי שמכיר את ילדות ישראבלוג יודע כמה הן מעודדות אנורקסיה.

עד כה יכולנו להסתפק בפורומים של תפוז לתמיכה נפשית המאפשרים כתיבה אנונימית ללא רישום, אבל מעתה החוקים משתנים. עולמות וירטואלים כמו סקנד-לייף יכולים לשמש אותנו לשיחות נפשיות בעת צרה. זהו פתרון נקודתי לנוער הזקוק לראות דמות מולו ולא מסתפק רק במילים כתובות ב-ICQ. מה עוד שאין זה מספיק מצד העמותות לפתוח בלוגים באתריהן, אלא יש צורך לפתוח ולנהל בלוגים בתוך המערכות הקיימות.

כולם כבר יודעים שהנוער יושב שעות מול המחשב. אם הוא כבר נמצא שם וניזון מהמידע של הרשת, רצוי לנתב אותו (עד כמה שניתן) למידע איכותי ואמין על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בנושאים כמו אנורקסיה, סמים, פדופיליה וכו'. אין צורך לחסום אתרים אלא לתת את שני הצדדים, ואין לי כל ספק כי בלוגים הם הפתרון לתופעות חברתיות שליליות.

מופיע בקטגוריות: כללי
תגיות: , ,

האפשרות להגיב סגורה.

ה