כל ישראל מנהלים

7 באוקטובר 2007 מאת: ארז הדס-זוננשיין

אומרים שכולם בישראל נמצאים בתפקידי ניהול, אין יותר עובדים זוטרים אלא כל "תפקיד פשוט" נהיה תפקיד ניהולי. האמת? יש בזה משהו, פרט לעובדה שגם בצבא הפכו את חייל האפסנאות לתחזוקה ומשם ללוגיסטיקה, אני מגלה כי חברות ישראליות רבות באמת מנהלות את כולם, אבל לא את הישראלים – כי אם את העולם.

מתוקף תפקידי כראש צוות SEO בחברה המספקת שרותים למדינות שונות, אני לא רק מעניק אלא גם נעזר בשירותיהן של חברות SEO בחו"ל. אם אני נדרש לשים את הקלפים על השולחן הייתי יכול לתת סיכוי לחברות בארץ (חברות גדולות בלבד לאור סדר גודל העבודה), אבל המחירים בחו"ל מנצחים הכל. לא מזמן שודרה כתבה בערוץ 2 על עסקים ישראלים המשכירים את שירותם של חברות בהודו, לא מזמן גם קראתי על חברות אמריקאיות שהפסיקו השכרת שירותי תמיכה מהודו בגלל קשיי השפה.

אני מודה, ההודים הם כוח עבודה זול, הם עושים אחלה עבודה שחורה, אבל הם מאוד בעייתיים בתקשורת. מצד שני, יש גם את האיטלקים שמחסום השפה (האנגלית) מורגש גם אצלם אבל למחירים שלהם כמעט ואין תחרות. שאר מדינות ארה"ב ואירופה נותנות גם הן שירותים בתשלומים לא יקרים באופן יחסי, איכות העבודה פחות או יותר זהה לשלנו, אבל אני מודה שאני מקבל את הרושם שיש להם הרבה מה ללמוד מאיתנו מבחינה מקצועית ועסקית. כמו כל ישראלי ניסיתי להתווכח איתם על מחירים ואין להם את התרבות הזו, הם יותר ביחס של "כן כן, לא לא". די מצער אותי שאין לי פרטנר להתווכח איתו, אבל בסופו של דבר מגיעים לעמק השווה גם איתם.

לא רק שאני מבין על מה מדברים כאשר אומרים שכל הישראלים הם מנהלים, אני גם חי את זה באופן יום יומי. אבל על דבר אחד אין לי ספק, הפתגם "ברומא התנהג כרומאי" הוא המהלך החכם ביותר שחברה יכולה לעשות, על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בתחום ה-SEO. אם אתם מעוניינים ליצור אתר אשר יותאם למדינה או שפה ספציפית, רצוי שתשתמשו בשירותיה של חברה מאותה המדינה, היא לבטח שולטת הכי טוב בשוק המקומי יותר מחברה גדולה ממדינה אחרת, אבל תמיד רצוי להעסיק אדם אשר מבין עניין כדי שינהל. אם לדוגמה אתם חברה לבניית אתרים אבל לא מעוניינים להקים צוות SEO, רצוי כי תפנו לחברה ישראלית אך תעסיקו אדם המבין בכך בכדי שלא יוליכו אתכם שולל, זו דעתי, לפחות לכל הנוגע ל-SEO ומיקור חוץ.

מופיע בקטגוריות: כללי
תגיות: ,

תגובות

3 תגוובת על ”כל ישראל מנהלים“
 1. מאת יהונתן:

  אני קצת חולק על דברייך. הישראלים, למרות שהם יקרים, נוטים (לפחות בתחום הwebdesign) לעבוד בצורה מרושלת עם פלטפורמות שגויות ומערכות מיושנות, מעדיפים פלאש וכדומה ולא עובדים בצורה מקצועית כמו ידידנו מניכר.

  בנוסף, הם גם הרבה יותר יקרים.

  הסיבה היחידה לעבוד עם ישראלים היא היכולת החלקית לטפל בעברית, וגם זה יתקדם בעתיד.

 2. תרשה לי להצטער בשבילך כי נראה לי שנפלת על חברה רשלנית ולמען הסר ספק, יש לא מעט כאלה במיוחד בתחום ה-SEO, חלקן אף עושות עבודות עבור האתרים הגדולים בארץ.

  אני חושב שבתגובה שלך נכנסת יותר לדרכי ונהלי עבודה. בשורה התחתונה אני נותן את הדוגמה האישית שלי, עבודה ע”י מיקור חוץ אבל ניהול ישראלי. אגב, גם היחס שלהם שונה.

 3. מאת יהונתן:

  אני מדבר על חברות שנותנות שירותים לחלק מלקוחותי ומגדירות עצמן 'בשורה הראשונה' במשק הישראלי. לא מדובר בחברות חובבניות אלא בחברות ישראליות שמגלגלות מיליונים (נותנות עוד שירותים מלבד SEO, אבל טוענות שהSEO שלהן מקצועי).

  אני לא אגיד שאני מרוצה, אבל אני לא מקבל את ההחלטות עבור לקוחותי.
  (אתה חייב לסדר שיהיה אפשר ללחוץ Tab+Space כדי לשלוח הודעה, זה משגע אותי)

ה