פראנויה מגוגל

15 ביוני 2007 מאת: ארז הדס-זוננשיין

אחרי כל הדיונים על הצנזורה האינטרנטית של ש"ס (אלו שהביאו את פרס לנשיאות), החלו דיונים בנוגע לאחריות של גוגל לשמירת הפרטיות שלנו. השבוע, בעקבות החלטות לתקנים אירופאים, גוגל נענו בחיוב והודיעו שבמקום לשמור את היסטוריית החיפושים של משתמשים במשך 24 חודשים, הם ישמרו מעתה רק ל-18 חודשים. האמת? לי מספיק רק חודש לאחור לראות אבל זו כבר העדפה אישית.

החלק המעניין בכל נושא שמירת הפרטיות ברשת, הוא דירוגה של גוגל כחברה הכי-פחות-שומרת-על-פרטיות-הגולש. אולי זה נכון, אחרי הכל יש להם אחלה שירות מייל, וכיף להשתמש בגוגל ארס', והבוקמרקס שלהם נוח לשימוש, שלא לדבר על סרגל הכלים ואני אחסוך את כל רשימת השירותים בהם אני משתמש, אבל אין ספק שגוגל יכולים לדעת בקלות מה העדפות שלי בעולם הזה. אבל להאשמות הקונספירציה כי גוגל עושים שימוש "תוקפני" במידע הזה, זו בהחלט נראית לי סוג של קונספירציה.

מאט כץ שאחראי על ספאם בגוגל, כתב בבלוג שלו תגובה לכתבה שהוא קרא, בה מאשימים את גוגל בחוסר שמירה על פרטיות. הוא מביא את הטענות כי בשורה התחתונה מייקרוסופט ויאהו (שנמצאות ברשימה אחרי גוגל) שיתפו פעולה עם ממשלות ורשויות מקומיות בעוד גוגל התעקשו להתהלך במסדרונות בתי-המשפט בכדי לא לחשוף את פרטיות הגולשים שלהם. יתרה מכך הוא גם מציין כי ספק האינטרנט (ISP) יכול לדעת הרבה יותר מידע עלינו, כולל מספר כרטיס אשראי. אלא שבמקרה של גוגל, אפשר פשוט למחוק את העוגיות, להתנתק, להתחבר ואנחנו שוב אנונימיים. במקרה של ספק האינטרנט אי אפשר לעשות כלום – הם תמיד ידעו עלינו הכל. יתרה מכך, סקרים רבים הנעשים על שימוש באינטרנט מחושבים עפ"י נתונים (אנונימיים) הנמכרים ע"י ספקי האינטרנט.

באחת הלילות לפני כשמונה שנים בערך, הורדתי את תוכנת הצ'אטים הקוליים פאל-טוק והתחלתי לחפש אנשים מארה"ב בכדי לשפר את האנגלית המדוברת שלי. נכנסתי לערוץ עם שניים או שלושה אנשים שדיברו על קיומם של חייזרים. שאלתי אותם למה הם משתמשים דווקא בתוכנה כל כך לא מוכרת כמו פאל-טוק והם ענו לי שזה בגלל שחברת פאל-טוק לא מוכנה למסור פרטים על גולשים. בתמימותי אמרתי להם שהם לא יכולים לדעת אבל אולי אני בעצם חבר באחד מגופי המדינה הפתוחה ובעצם אני עוקב אחריהם. היה קצת שקט והם ענו לי שזה באמת יכול להיות. אז אם אתם פרנואידים כלפי הפרטיות שלכם, אני מציע לנקוט בעשרה צעדים דחופים:

  1. אל תשמרו קוקיז
  2. הרשמו למספר ספקי אינטרנט
  3. החזיקו במספר דפדפנים – הטכנולוגיה מתפתחת
  4. החזיקו במספר מחשבים – הטכנולוגיה ממשיכה להתפתח
  5. רצוי להחזיק מספר מחשבים ניידים ולגור קרוב לבתי קפה עם וויפי
  6. אל תחזיקו כרטיס אשראי- רק מזומן
  7. סלולרי? השתגעתם?!
  8. רכשו מספר דירות
  9. אל תשכירו רכב. אופניים ותחבורה ציבורית בלבד
  10. הרכיבו משקפי שמש, כמו שאמר ספי ריבלין: "כדי שלא יזהו אותי"

אתם מוזמנים להוסיף עוד הצעות לצעדים דחופים כדי שלא יזהו אתכם, לפחות לא גוגל.

האפשרות להגיב סגורה.

ה