פעם, לא היה כאן אינטרנט

9 ביוני 2007 מאת: ארז הדס-זוננשיין

בשלהי אמצע שנות ה-90 לא היה כאן אינטרנט זמין לכל. הוא היה זמין לחברות ובירחוני מחשבים שסיפרו על רשת שיש בה הכל. אבל מה שכן היה זמין אלו רשתות ה-BBS, אינטראנט. רובן התבססו על דוס וכך גם נראה הממשק שלהן, אלא שהרשת המובילה בארץ פעלה דווקא על חלונות 3.11, קראו לה אינפונט שהיתה שייכת לחבת נמת (נתיבי מידע ותקשורת) ומנכ"ל אותה יונתן גרעיני, אם זה אומר למישהו משהו.

מנהל האינפונט היה אז בחור צעיר בשם שי שלוש (תגובות שלו אפשר לראות בפוסטים בארכיון) שבכרטיס האישי שלו היה כתוב שהרכב שלו אלו הן "אופניים שכונתיות" וכך באמת היה. הכל קרה בתקופה שלא היה עוד אינטרנט מהיר והמודם הנפוץ היה 14,400 ולאחר מכן 36,600. לרשת האינפונט הגיעו כל האנשים שאהבו מחשבים והיה להם את הצורך לתקשר, ממש כמו שהיום אתם מדברים במסנג'ר וצורכים מידע מאתרים ספצייפים בלבד, אלא שרוב רובם של הגולשים באינפונט היו מאזור 03 בגלל עלויות התקשרות יקרות.(הערה)

הרבה מאוד אנשים התחילו מהאינפונט לפני שפרצו לעולם הגדול, האינטרנט. תמר מייק לאופר שקיבלה פינה בזומביט לאחר מכן, גיא אליאב שהיום הוא הבוס שלי בתפוז, ואני בטוח שיש עוד כמה שאני מקווה שיצוצו בעקבות האתר שמנהל האינפונט דאז פתח. לאתר קוראים 56k לזכר המודם, ובו תוכלו למצוא את רוב התמונות ממה שהיה פעם BBS ולקראו רבות על הפרויקט הנפלא הזה ששי לקח על עצמו. לי אישית היתה נתינת יד קטנה כדי שהאתר הזה יעלה לאוויר, לכן כדאי להיכנס ולגלוש אל העבר, אל מקומות שאי אפשר עוד להגיע אליהם, גם לא באמצעות המטמון של גוגל.

www.56k.co.il

 

הערה – נזכרתי פתאום שהיה משתמש אחד שהיה מחובר דרך אילת, לפחות כך הוא טען, אז כנראה שהיה לו הרבה כסף

תגובות

תגובה אחת על ”פעם, לא היה כאן אינטרנט“
  1. זה לא לגמרי מדוייק. קדמה לאינפונט בממשק הגרפי רשת שנקראה בי.בי.שני. היא, כמו האינפונט/אינטונט וכמו זואי (שפעלה במקביל) רצו כולן על מקינטוש וחלק ניכר מהמנויים שלהם היו בעלי מקינטוש.

ה