סנוב, ולוידיאו שלי כבר הגבת?

ככה ככה במקרה, יצא לי להחשף לנגן הוידיאו של viddler, שזה בעצם עוד אתר יוטיובי סטנדרטי.

לרוב, כשאני נתקל בנגנים האלו, הפעולה הטבעית שלי היא ללחוץ Play, לצפות ולהמשיך בחיי כרגיל.
הפעם תפס את תשומת ליבי פיצ'ר מעניין שהחליט שאין יותר מקום לתגובות הסטנדרטיות המתאימות לתוכן טקסטואלי, ושהגיע הזמן לחדש.

נניח ואתם צופים בסרט עם חברים, ותוך כדי הצפייה, חבר שלכם צועק "יא! זה לא השחקן הזה מנמלטים?!".
אתם מגיבים לו שכן, וממשיכים לצפות.
נחמד.
השאלה העיקרית היא איך מיישמים את זה על נגני הוידיאו ברשת? שהרי בהם צופים לעיתים עשרות אלפי משתמשים, כאשר כל אחד מהם נמצא במקום אחר וצופה בסרט בזמן אחר.

ובכן, החבר'ה ב-viddler, הלכו על צעד נועז ושילבו את מנגנון התגובות שלהם בתוך בר הניווט של הוידיאו (זכור לי שראיתי יישום דומה על פוסט טקסטואלי, אבל אני לא מצליח למצוא אותו).

הנגן של viddler

התרשמתי.
אבל בעיקר מהרעיון.
המימוש עצמו די נוראי ומעבר לגימיק, לא באמת עונה על הרצון לנהל שיחה רצינית אודות הוידיאו.

דבר שני, על מנת לדעת על מה דיבר הטוקבקיסט, אני אאלץ לגשת לתגובה שלו, לקרוא אותה, לחזור קצת אחורה, לראות כמה שניות לפני, כמה שניות אחרי ואז לקשר את הטקסט שקראתי לקטע.
ואם אני רוצה להגיב? אוי ואבוי.
אני אעצור את הקטע, אגיב ואעשה Play תוך שאני מנסה להיזכר מה ראיתי לפני שנייה.

בקיצור - "זה לא נכון ממשקית".

איך אני הייתי עושה את זה? ובכן, למען הצגת התגובות, הייתי מכניס בצד ימין (או שמאל, תלוי בשפה) בר דינאמי, שתוך שהסרט מתנגן, הן יחליקו בצורה רכה (כמו צ'אט) אחת אחרי השנייה בצורה שתאפשר למשתמש ל"הקשיב" לדיון הגולשים.
במידה ואני רוצה להגיב, אני אוכל ללחוץ על כפתור הוספת תגובה, דבר שיעצור את הסרטון בצורה מיידית. לאחר שליחת התגובה, הסרטון ימשיך לרוץ.

המנגנון הזה עדיין אינו פותר את הבעיה של סרטונים מקוצרי זמן אך מרובי תגובות (או כאלה שהם סתם מרובי תגובות).
אבל אני מניח שכמו שלא הייתם רוצים לשמוע את תגובות הקהל כשאתם צופים בסרט החדש של טרנטינו, אין סיבה שתרצו שכל כך הרבה תגובות ילוו את הצפייה שלכם בעודכם צופים בסרטון ברשת.
הייתי שמח לראות מנגנון שכזה משתלב בסרטון רק בתנאים הבאים:
1. אם לא מכריחים אותי ועושים אותו מובנה בנגן (ז"א – תנו לי להפעיל ולהסתיר אותו).
2. הייתי שמח להשתמש בו אם הסרטון היה לימודי, אחד כזה שתגובות יכולות רק להעשיר את הידע שלי (תגובות דוגמת "אני ראשון!!1" לא ממש מעניינות אותי ולא הייתי רוצה שיפריעו לי).
3. הוא לא ישמש תחליף בשום אופן למגנון התגובות ה"רגיל" המופיע בתחתית הסרטון ומשמש את המגיבים לחוות את דעתם, אחרי שהם צפו בכל הסרטון וגיבשו חוות דעת שלמה (וסחטיין ל-viddler שלמרות החידוש, עדיין לא שכחו שמדובר בניסוי לא שיגרתי).

ומה דעתך בנושא?

ישנן 12 תגובות, הצטרף לדיון

 1. מאת אמיר ד.:

  הייתי נותן את זה בתור תרגיל לסטודנטים במחלקת אינטראקטיב ויכול להיות שאני באמת אעשה את זה בעבודה :-) מדובר בתרגיל איפיון מאוד מעניין שמצריך מתן מענה יצירתי לבעיה של תגובה תלויית הקשר, במקרה הזה – זמן.

  בתגובות ביו-טיוב אפשר לראות שזה די שכיח להוסיף נקודת זמן בתגובה בשביל לתת לה הקשר ולכוון אנשים. זה מצביע על כך שיש צורך לפעמים להגיב ספציפית לנקודת זמן ולא לכל הסרט. המענה העיצובי של viddler נראה לי מסורבל ולא גמיש שלא יתפקד תחת מספר תגובות רחב (Scalability).

  היעד הוא לקשר תגובה לנקודת זמן בצורה ברורה ונחה כך שיהיה קל להגיב ולעקוב. אני לא חושב שמדובר פה בשיחה כמו צ'ט אלא יותר הפניות מזדמנות. רוב התגובות לדעתי יהיו בדרך כלל על הסרט עצמו. אפשר לבחון מספר דרכים לפתור את הבעיה ואז להריץ אותן מול אנשים ולקבל פידבק. יכול להיות למשל שיהיה כפתור תגובה כללי וכפתור תגובה לנקודת זמן שלחיצה עליו תוך כדי שהסרט מתנגן תכלול את נקודת הזמן כלינק בתגובה שלחיצה עליה תריץ את הסרט מאותה נקודה.

  הפתרון צריך להיות פשוט ושקוף כך שהוא לא ירגיש טכנולוגי במיוחד כאילו מדובר באיזשהו פיצ'ר מתקדם. יכול להיות שאפשר לשלב איכשהו את כפתור ה-Pause בכל העסק כך שברגע שלוחצים עליו, נפתחת תיבת תגובה אג'קסית מתחת לסרט שמזמינה אותך בנימוס להגיב. כך אנו קושרים את הפי'צר להתנהגות טבעית שכבר קיימת.

 2. מאת אמיתי טויטו:

  נראה לי שלהביא את זה בתור תרגיל יהיה קצת אכזרי (:
  אבל בהחלט מאתגר ומחרפן את המוח בצורה טובה.

  מה שכן, בהנחה וכן נצליח לעשות את זה בצרוה שקופה, יבוא הערך החינוכי. אנשים שהתרגלו לתגובות כלליות על פוסט שלם, יאלצו להבין שעכשיו יש את אלמנט הזמן.
  ואולי אפשר לשלב, לבנות מנגנון בסיסי (אבל לא עקום כמו של viddler) ולזרוק אותו למשתמשים. שיכאלו את זה.
  ככה גם הצד המפתח וגם הצד עבורו מפתחים, לומד וגדל לתוך העניין שלב אחרי שלב עד שמנגנון התגובות הופך יעיל.

 3. מאת אמיר ד.:

  חשוב גם לשאול את השאלה הבאה: אם אנשים יכולים פשוט לכתוב בתגובה את הזמן בשתי שניות מדוע צריך מנגנון כזה? האם בכלל קיימת בעיה עם האופן בו אנשים עושים את זה כרגע?

  היתרון במשהו מובנה יהיה כפי שציינתי האפשרות לקפוץ לקטע מסויים בוידאו אליו מתייחסים בתגובה, אך בהנחה שכל הסרט כבר נטען האם זה לא טבעי שאנשים פשוט יזיזו את הוידאו לנקודה שמצויינת בתגובה? זה מה שקורה כרגע בכל אופן. זה פחות מדוייק ממנגנון שישלח את הוידאו אוטומטית לשם, אך האם זה כזה קריטי?

  הנקודה היא כמובן האם פתרון שכזה בא לענות על צורך. בין אם זה צורך שאנשים מודעים לו או לא. המקרים הכי מרשימים לדעתי בפיתוח הם אלה בהם אנו רואים שאנשים חובקים פתרון לצורך שהם בכלל לא ידעו שיש להם.

  הפתרון שמוצע כרגע נראה לי רועש ומסיח את הדעת. התצוגה שלו צריכה להיות אופציונאלית במקרה הטוב. להוסיף שכבה של רעש ומלל על סרט נראה לי לא נכון, בייחוד כאשר חושבים על זה שהרבה מהתגובות בדרך כלל יהיו חסרות ערך אמיתי.

 4. מאת אמיתי טויטו:

  ירדן – תודה :)

  אמיר – זה כבר יהיה ניפוח של העניין אבל, אם ניקח מישהו מבחוץ, עורך, שיעשה סדר בתגובות ויחליט אילו מהן שוות להיכנס לסרט ואילו "סתם" ישבו בצד.
  בצורה כזאת, יהיה אפשר להקל על העומס וליצור סרטון מוקף בדיון משתמשים שהוא גם רלוונטי.

  לגבי האם אנשים יכולים לכתוב את הזמן אליו הם מתכוונים – זה לא יעיל. זו עוד שנייה של כתיבה (ואולי עוד כמה שניות של בדיקה איזו שנייה בדיוק הם צריכים לכתוב) וזו שנייה אחת יותר מדי.
  כל מה שאפשר לעשות כדי להקל על המשתמש, צריך לעשות ולא להגיד "ממילא זה צ'יק צ'ק".

 5. מאת אמיר ד.:

  "כל מה שאפשר לעשות כדי להקל על המשתמש, צריך לעשות ולא להגיד "ממילא זה צ'יק צ'ק"."

  לא ברור לי מאיפה שלפת הכרזה כל כך נחרצת אמיתי ועל סמך מה אתה מבסס אותה. הייתי מעריך התייחסות עניינית יותר מאשר סילוף והקצנה של משהו שכתבתי. תודה.

  ססמאות זה יפה בקמפיין בחירות. אני מציע לא לסגל ראייה כל כך שחור-לבן ולבחון גם את האיזורים האפורים ולבחון כל מקרה לגופו בצורה עניינית. לפעמים משהו שהמשתמש עושה בשניה לא שווה הוספה של פיצ'ר שהוא יצטרך ללמוד במשך חמש דקות וגם אז לא יבין או יצטרך ועדיין יצטרך לסבול אותו על הממשק. לא צריך להמציא פתרונות לבעיות שלא תמיד קיימות.

 6. מאת אמיתי טויטו:

  אז אני אסביר את מה שאמרתי.
  יש סיכוי שאני מבסס את דבריי על סמך האנשים איתם עבדתי עד היום, שכמעט תמיד בחרו בדרך של "נשים את זה פה, המשתמש כבר יבין לבד".
  כנראה שאני עובד עם האנשים הלא נכונים ;)

  אתה צודק שאני לא צריך להיות נחרץ ושצריך לתת למשתמש מינימום של אינטילגנציה בסיסית ובעיקר לעשות שיקול של פיתוח מול תועלת.

 7. מאת אמיר ד.:

  אתה שוב פעם לא מבין למה אני מתכוון. אין פה עניין של המשתמש כבר יבין לבד ואין פה עניין של פיתוח מול תועלת ואין פה עניין של אינטיליגנציה בסיסית. ממש לא ברור לי מאיפה אתה מביא את הדברים הללו בהתייחס למה שאני כתבתי. תסתכל יותר רחב וקח כמה צעדים אחורה, זה הכל. תבין שכל מקרה נבחן לגופו ושכללים מנחים הם בדיוק זה – כללים מנחים. תחשוב בכלל על האפשרות שאולי אולי אולי לכתוב את הזמן יותר פשוט ונח מכל פתרון טכנולוגי שאתה תנסה ליצור לבעיה שאולי בכלל לא קיימת. זה הכל.

 8. מאת אמיתי טויטו:

  אז בעצם אתה אומר שכנראה אין פה בכלל בעיה ועל כן רוב הפתרונות שננסה להציע רק יסבכו את העניין?
  שאין בכלל צורך במנגנון שכזה?

 9. מאת איציק:

  הודעה מספר ארבע הפכה את הצבעים בין אמיר ד. לאמיתי. לפני כן אמיר היה כהה ואמיתי בהיר, ואחרי זה ההיפך.

  זה ממש לא נכון ממשקית.

 10. מאת יהודה:

  בקשר ליישום דומה על פוסט טקסטואלי, ראה שתי דוגמאות כאן:
  http://www.jackslocum.com/blog/2006/12/29/preview-drag-and-drop-enhancements-and-the-new-treepanel/
  http://www.djangobook.com/en/beta/chapter02/

 11. מאת אמיתי טויטו:

  הו, תודה יהודה…על הדוגמא של jack slocum דיברתי (:

תגובות ללא פייסבוק