לב הממשק

בחטאי הרבים בעברי הייתי רשום במשך מספר חודשים קצרים לאתרי הכרויות אי אלו ואחרים על מנת, מי יודע, אולי אולי, למצוא שם את בחירת ליבי…או סתם איזו מערכת יחסים שתעביר לי את הזמן בכיף.
לא הייתי פריק שרשום במקביל לכמה מערכות, אלא בכל פעם ניסיתי אחת אחרת. לא בגלל הממשק, אלא בגלל המבחר שקיוויתי שישתנה (שאגב, הוא אותו מבחר).

לפני כמה ימים נודע לי שכפיות, מערכת ההכרויות של תפוז אנשים, נפתחת חינם אינכאסף לכבוד החופש הגדול ועל כן ניצלתי את ההזדמנות לבדוק אם משהו השתנה במערכת שבאותה תקופה החשבתי כמסובכת ולא ידידותית בעליל (היחידה שממש הבריחה אותי עוד בשלב ההרשמה).
אחרי כמה קריצות ונסיונות שיחה עם בחורות עלומות שם, הגעתי למסקנה שהמערכת בהחלט הצליחה להשוות את איכותה למערכות המתחרות (קופידון ו-Jdate…שהן בעיניי אותה מערכת, ועוד כמה שלא אזכיר את שמן מפאת חוסר זיכרון בעת כתיבת שורות אלו).

אבל האם זה מספיק טוב?
ובכן, לא.
הטיפשות של המערכות האלו נורא הציקה לי בזמנו וכשאני אומר טיפשות אני מתכוון לעובדה שהיכולת הכי גדולה של השירותים האלו היא שהם ממוחשבים, מלאים בDB אודות האנשים הרשומים בו ועדיין לא מקלים עלי בחיפוש אחר האהבה החדשה.
למעשה, ההבדל העיקרי בינן לבין פשוט לדבר עם מישהי ברחוב, הוא שהן מקילות על אלו שקצת מתביישים והצורה הזאת של תיקשור מעבר למסך, בהחלט עוזרת.
מעבר לכך? נאדה. קצת לדעת מראש על הגיל והסטטוס, אולי על הקטע שהן מעשנות אבל בשורה התחתונה, אני עדיין ניצב מול מאגר אינסופי של בחורות (או בחורים) ועדיין צריך לחפש את המחט בערימת השחת.

אז מה הפיתרון שלי?
ובכן, מאחר ומדובר פה במערכת מחשב, אני אתייחס אליה ככזאת. כמערכת קרה שכל שהיא יודעת הוא לעבד נתונים קרים אף הם ולספק פלט של תוצאות. אהבה שמהבה…הכל פה עניין של סטטיסטיקות.

אני לא גאון מתמטי, אבל אחרי כמה דייטים הגעתי למסקנה הברורה שסטטיסטית – אם אני "אטריד" מספיק בחורות, מישהי מהן חייבת לענות מתישהו.
וסטטיסטית – אם אני "אטריד" עוד יותר בחורות, אחת מהן גם תסכים לצאת איתי לדייט.
וסטטיסטית – אם אני "אטריד" עוד יותר בחורות, מאחת מהן אפילו תצא לי מערכת יחסים.

אז ת'כלס, זה פשוט עניין של זמן. והמטרה שלנו היא לקצץ בזמן ע"י ניפוי של תוצאות לא רלוונטיות.
כל אתר הכרויות שמכבד את עצמו מספק שאלון של "מה המאפיינים שלי". כל אתר שמכבד את עצמו מספק שאלון של "מה המאפיינים שאני מחפש בבת הזוג".
כל אתר שמכבד את עצמו יידע להתאים בין השניים? אז זהו, שלא. אין התייחסות באתרים לעסק הזה, מקסימום גיל ומרחק…יותר מזה, אני תמיד אתקל בנשים שיהיה לפחות פרט אחד שלא מתאים לי ועלול לגרום לי ליצור איתה קשר (או סתם להציץ בכרטיס שלה) ולגלות שהיא לא מתאימה כי היא מעשנת או סתם שמאלנית.
הפיתרון די פשוט למען האמת, מלכתכילה צריכים לנפות שדות כמו "100 מילים על עצמי" שלא שווים גורנישט ולהזין רק שדות טכניים שהמערכת תדע להשוות.
אחר כך, אם המערכת מוצאת שדה שיוצר חוסר התאמה בין השניים (כי אחד מהם הגדיר שגובה 170 ומעלה הוא מאסט!), היא לא תאפשר להם בכלל לראות אחד את השניה ובכך לא תאפשר לבזבז את הזמן היקר שלהם.
כמו כן, אם כבר פניתי למישהי והיא החליטה מסיבה מסויימת שלא מתאים לה, המערכת תעלים אותה בהתאם.

בצורה כזאת, מאגר הבחורות שיחכו לי תמיד יהיה מורכב מכאלו שבהחלט יש מצב שיתאימו לי (מבחינה טכנית כמובן, תמיד מבחינה טכנית).
משתמשים שיגדירו שהם פתוחים לדברים חדשים, יקבלו משתמשים אחרים שפתוחים לדברים חדשים ואז לא נהיה מקובעים על עובדות.
משתמשים שיקלו עם מלאכת הסינון ולא יהיו בררנים, יקבלו מאגר גדול יותר (ואם תחשבו על זה קצת, תראו שיש פה גם עניין סמלי).

אבל בשורה התחתונה, אחרי שיעבור מספיק זמן, תימצא האחת…..פשוט צריך סבלנות.

כמו כל דבר אחר בחיים :)

ומה דעתך בנושא?

ישנן 5 תגובות, הצטרף לדיון

 1. מאת ולנסיה:

  OKcupid הולך בכיוון שתיארת עם אחוזי ההתאמה שלו. יש מאגר שאלות ענק – בכל שאלה אתה בוחר את התשובה שלך, התשובה הרצויה של בן/בת הזוג האידיאליים ומידת החשיבות של תשובתם.

  אתה גם יכול להסיר שם משתמשים מחיפושים עתידיים.

  בכל אופן, אצל הרבה משתמשים הגורם החשוב ביותר בסינון ראשוני הוא תמונה ואת הסינון הזה אף מאגר אוטומטי לא יוכל לעשות. לדעתי מאפיין אחד גם לא יכול לקבוע אם כדאי להכיר בין שני אנשים או לא. יהיה מעניין לבדוק מה אנשים סימנו כמאפיין חשוב להם ועם מה הם התחתנו בסופו של דבר. הניחוש שלי הוא שלא מעט "התפשרו" על מאפיינים כשמצאו מישהו שרצו להיות איתו.

 2. מאת אמיתי טויטו:

  היי ולנסיה,

  טוב לדעת שיש מישהו שכן כיוון לחשיבה הזאת.
  אבל גם בלי לבדוק את הממשק שלהם (שבטח בדקתי בעבר ואני סתם לא זוכר), אני מאמין שהסינון הוא עדיין לא ברמה קיצונית כמו שאני מתכוון. ז"א שלא משנה לאן אלך באתר, אין סיכוי שאני אראה מישהו שלא מתאים לי. לא רק בחיפוש.

  אבל גם זה משהו.

  אכן, הגורם הכי חשוב הוא התמונה, אבל יש גם עניינים טכניים. אצלי למשל, לא משנה כמה בחורה תהיה יפה, אם היא תהיה מעשנת, זה לא קביל.

  וכן, שום דבר לא משתווה לפגישה אמיתית והיכרות מוחשית. אבל כדי להגיע למצב שכזה, צריך לעבור סינון טכני לפני כן וזה מה שאתרי ההכרויות עושים (ממש כמו שמחפשים עבודה).

 3. מאת עטר ש.:

  תרשה לי לחלוק… אתה יכול לעבור על מאות פרופילים שכולם "מתאימים לך", אבל הטקסט החופשי הוא מה שייקבע אם תחליט ליצור עם מישהו קשר או לא – שלא לדבר על אם תזכור מישהו או לא.
  זה יופי שאתה מעל 190 ס"מ, זה יופי שאתה בן 27, זה יופי שאתה מרוויח מעל 20K בחודש, באמת, ויש לך תמונה מדהימה. אבל אם הטקסט שכתבת הוא עם שגיאות כתיב או ילדותי במיוחד או ש"גמרת עם המשחקים ואתה מחפש את האחת והיחידה" או סתם לא מצא חן בעיני – נשרפת, הרבה לפני הרגלי הספורט או השתיה.
  אתה מדבר על מערכת שאמורה לחבר בין אנשים, להתעלם מהגורם האנושי לא נשמע לי נבון במיוחד, גם אם זה אומר שאתה כמשתמש צריך לסרוק יותר פרופילים.
  בעניין התמונה.. זוג חברים (נשוי) סיפר לי שבדייט הראשון אחרי השיחות במסנג'ר הוא אמר לה "וואלה, מישהו עשה עליך עבודה יפה בפוטושופ". נקודה למחשבה.

 4. מאת אמיתי טויטו:

  הו. אורחת כבוד :)

  כל זה טוב ויפה אלמלא כל הגברים לא היו מסתכלים ממילא רק על התמונה ומחליטים.
  ואם רובם המוחלט של הרשומים לא היה כותב בשדות האלו "מה כבר אפשר לספר ב-100 תווים?".

  שני אנשים באמת ידעו אם הצד השני ראוי להם במפגש מציאותי פנים מול פנים. שם אין פוטושופ, שם אין שטיקים. האתר, בתור מערכת ממוחשבת, צריך להתייחס לנתונים.
  השדות החופשיים יכולים להיות קיימים, אבל המחשב לא יוכל להתייחס להם.

 5. מאת רוני:

  פוסט מדויק. בעונה הראשונה של How I Met Your Mother מופיעה (בכמה פרקים) חברה שזה העיסוק שלה – מציאת התאמה רומנטית על פי שאלות סגורות ואחוזי התאמה ברורים. הגישה של כותבי הסדרה לנושא צפויה אבל מעניינת – אהבה היא יותר ממספרים…

תגובות ללא פייסבוק