תפריט פתוח

בתקופה האחרונה אני מוצא את עצמי מתעניין יותר ויותר בעולם הקוד הפתוח ובשבוע שעבר אף התקנתי חלקית את הגרסא האחרונה של אובונטו (8.4).
מדהים אותי לראות שבעולם הזה, אין חברה אחת שיכולה להחליט בשבילי מה נוח ומה לא, אלא ישנם המון תוספים וחשיבה (פתוחה ולא מקובעת) שונה וחכמה על הדברים הקטנים שהופכים לנו את העבודה מול המחשב למהירה ונוחה יותר.

קבלו משהו חכם – התוודעתי לתפריט הפעלה שנקרא Raptor.
הוא מיועד ללינוקס מזן KDE 4 והוא בהחלט אחד הדברים היותר מדליקים ששמעתי עליהם.

נניח ואתם עובדים עכשיו עם Word. אתם כותבים כותבים כותבים וכחלק מהשגרה שלכם, אתם נוטים לבצע חישובים עם המחשבון של חלונות.
אז אתם פותחים את וורד, מקלידים, פותחים את תפריט התחל ומדליקים ממנו את המחשבון. או לחילופין, משתמשים ב-Dock של המק ומקפיצים את כלי העזר הנחוץ.
עכשיו, דמיינו שתפריט ההתחל, או ה-Dock, היו מספיק חכמים להבין שבכל פעם שאתם מפעילים את וורד, אתם משתמשים במחשבון. או כאשר אתם גולשים בפיירפוקס, אתם נהנים לגלוש עם המוזיקה בצד.
דמיינו שהוא ישים לכם את כל התוכנות שאתם משתמשים בהן בהקשר לעבודה שלכם באותו הרגע כדי לחסוך מכם את החיפושים.
דמיינו שסרגל הכלים שלכם היה מעלים מראש את קיצור הדרך של וורד כשאתם משתמשים בתוכנה (הרי אתם לא רוצים להפעיל אותה שוב, היא כבר פועלת).

חכם כבר אמרתי?

עוד לא השתמשתי בזה, ולמען האמת אין לי אפילו מושג איך להגיע למצב של להשתמש בזה…אבל אני מאמין שבגרסאות הבאות של os וחלונות, הדבר הזה כבר ייושם, וכל המגיבים של Ynet יוכלו להכריז, שוב, בגאווה, שבלינוקס יש את זה כבר 4 שנים לפחות.

ומה דעתך בנושא?

ישנן 12 תגובות, הצטרף לדיון

 1. מאת יותם:

  הבעיה היחידה בלינוקס ובקוד פתוח בכלל, בגלל שאין חשיבה אחידה, מאוד קשה לקבל שיטת עבודה קבוע, וממשק משתמש אחיד, וזה מאוד מסבך את המשתמש הפשוטה, אם כבר מדברים על ממשקי משתמש.

 2. מאת דרור:

  יותם, אין בזה שום בעיה, מפני שהמשתמש היחיד משתמש בבמשק אחד שנוח לו. אין טעם לעבוד הפצה, ומי שנודד בין הפצות הוא לא ה"משתמש הפשוט", אלא משתמשים מנוסים יותר, שרוצים להתנסות בדברים שונים.

 3. מאת אמיתי טויטו:

  היי יותם.
  לינוקס היא אכן, בשלב זה, די מסובכת ומתאימה למשתמשים מתקדמים.
  אני רחוק מלנסות להתאמץ עבור תוכנות בכלל ומערכות הפעלה בפרט. אך עם זאת, אובונטו תוכננה עבור המשתמשים הפשוטים. הגרסא האחרונה היא אמנם לא שיא הפשטות, אבל היא צעד ניכר בדרך לשם. תוך כמה שעות הבנתי את הרעיון שלה וגיליתי עולם חדש שמסתבר שהוא ממש לא מסובך כמו שחשבתי שיהיה.

  בכל אופן, בין אם הרעיון הזה מיושם כרגע על מערכת הפעלה מתקדמת, סיקרתי את הרעיון שלו שאני די בטוח שייושם גם על מערכות הפעלה המוניות שכולם רגילים אליהם.

 4. מאת שלומיל:

  הבעיה היחידה בלינוקס היא שאין חשיבה אחידה? מנקודת המבט שלי זה זה לא נכון.
  יש לך בלינוקס חופש בחירה לבחור בממש אחיד ואני אסביר:

  ללינוקס יש מספר שולחנות עבודה אפשריים למשל KDE ו- Gnome.
  רוב ההפצות מגיעות עם KDE או עם Gnome בלבד ורמת האחידות שם הרבה יותר גבוהה מזו הקיימת באפליקציות וינדוס למשל. אבל אם אתה מערבב אפליקציות משולחנות עבודה שונים אז באמת יש חוסר התאמה. יותר מכך, בגנום הוגדר סטנדרט נוקשה לשימושיות שנקרא HIG ואתה מוזמן לדפדף בו כאן:
  http://library.gnome.org/devel/hig-book/stable/

  אנשי גנום כל כך פנאטים בנושא עד כדי כך שמשתמשי לינוקס מסויימים כבר לא אוהבים Gnome כי הממשק פשוט מדי לטעמם והם עברו ל-KDE. לינוס טורבלדס בעצמו (יוצר הקרנל לינוקס) קרא להם "נאצים של ממשק משתמש".

  תמיד יש אפליקציות שחורגות מהסטנדרטים פה ושם אבל אתה לא יכול לשלוט על כל המפתחים בעולם(כנ"ל בוינדוס ובמאק). אפליקציות שלא עומדות בסטנדרטים – לא נכללות בהפצת Gnome הרישמית.

  מה שקיים פה למעשה הוא לא "חוסר אחידות וחוסר חשיבה אחידה" אלא חופש בחירה – אחת הבחירות שאתה יכול לבצע היא לעבוד בממשק אחיד וזו גם ההתקנה שאתה מקבל כברירת מחדל בכל ההפצות.

 5. מאת אמיתי טויטו:

  הבעיה שלפעמים, מרוב שיש בחירה גדולה כל כך, המשתמש לא יודע כבר מה הכי טוב לו ומכיוון שהוא לא יישב וינסה הכל, הוא בוחר באופציה המוכרת והישנה שהוא תמיד עבד איתה.
  ווינדוס.

 6. מאת שלומיל:

  "הבעיה היא שיש לו בחירה גדולה", אתה אומר. אבל אף אחד לא מכריח את המשתמש המסכן לבחור כל כך הרבה – הוא יכול להשאר עם ההתקנה שבאה כברירת מחדל באובונטו עם תוכנות רבות מכל טוב ולהתקין רק תוכנות של Gnome.

  העובדה שהרבה משתמשים לא רגילים לממשק כזה או אחר וחוזרים למה שהם כן מכירים – וינדוס – זה כבר נושא של שינוי הרגלים. יש הרבה אנשים שמנסים להפסיק לעשן ובסוף חוזרים לעשות את זה… כי הם רגילים :)

  בכל אופן, לדעתי לפחות, חופש הבחירה וההרגלים של משתמשי מחשבים לא קשורים במאומה ליכולתו של שולחן העבודה להיות שמיש וקונסיסטנטי.

 7. הסיפור הוא נחמד. וקוריוז עם שיעור טוב.
  לא מתמצא במחשבון עם וורד (כי זה מסובך מדי בשבילי?) ולא עובד עם הוורד והמחשבון יחד, זה לא יוצא לי – כי אני פנסיונר 14 שנה לאחר תאונת דרכים. את הלימוד לתפעל המקלדת למדתי בצבא – על טלפרינטר… ומילדי את האי-פחד להיכנס ולנסות "דברים מוזרים וגם סטנדרטיים בתוכנות. השתמשתי הרבה בפונקציות של וורד. כיום לא משתמש בפונקציה שלו – להעלות לאינטרנט מסמכים – פשוט יותר לכתבם ישיר באינטרנט.
  נכון, לא הכל "טוב ויעיל בווידוס" אבל – זה פשוט להשתמש בתוכנה ש"רצה" כבר 10 שנים והבאגים מתוקנים ונוצרים מחדשאחרים…ככה זה בחיים האמיתיים גם – כשפתרת בעיה אחת, אתה מבחין בבעיה "נוספת" ומתפנה לטפל גם בה. אלא שבחיים , לעיתים הגשם הופך לברד, או לשנת בצורת… ואז אתה נאלץ לפתור כמה בעיות בבת אחת…
  לא מדבר על לינוקס =כי לא מכיר. אבל תמיד טוב לקרוא ולהתעדכן.

 8. מאת אמיתי טויטו:

  היי ויק :)

  אם ננסה למקד את הפוסט יותר לכיוון שלך, אז תאר לך שאתה רואה תמונות של כלבלבים עם הנכדים ורוצה להפעיל את השירים האהובים שלהם ;)

  אכן, פשוט להשתמש בתוכנה שהתרגלנו אליה. אבל לפעמים ההרגל הוא לא נכון, או שיש הרגל אפילו יותר נכון שאם מנסים אותו, לא מבינים איך עבדנו אחרת לפני כן.

  ברוך הבא לבלוג שלי (:

 9. מאת עודד:

  זה מערכת שנראית מאוד מעניינת, אבל אם אתה רוצה לחכות עד שזה יהיה זמין במערכות הפעלה יותר מסחריות, אז נראה לי שתחכה לנצח. Raptor עוד לא זמין בכלל ללינוקס – מי שרוצה להשתמש בו צריך לבנות אותו בעצמו. אבל סביר שזה יהיה זמין כבר בשחרור הגרסה הראשונה של KDE 4 למשתמשים (או קצת אחרי) באזור יולי-אוגוסט, אבל גם אז לא תמצא את Raptor מגיע עם אובונטו או מערכת הפעלה לינוקס אחרת – המשתמשים המעוניינים יצטרכו ללמוד להתקין אותה בעצמם. אולי בעוד שנה או שנה וחצי יהיה מערכות הפעלה להורדה שמגיעות עם Raptor כרכיב אופציונאלי. ועדיין אף אחד באפל או מיקרוסופט לא ממש יתייחס לגימיק.

  אם זה נראה לך מעניין, אז כדאי שתנסה את זה עכשיו – אם לא תוותר בגלל ש"נו, עוד שנה שנתיים יהיה את זה בחלונות", ואם עוד אנשים לא יוותרו, אז זה יצליח. זו המהות של קוד פתוח.

 10. מאת אמיתי טויטו:

  אני לא מחכה שזה יגיד לווינדוס (למרות שזה יגיע).
  אם כבר, הייתי מחכה שזה יגיע לאובונטו. שזה אבסורד שזה לא שם…הרי זה קוד פתוח. הכל אמור לעבוד על הכל.
  לאט לאט, נראה שכל העולם הזה הוא בלבול אחד גדול שלא תומך בכלום ולא פתוח בכלל אלא לאנשים שממש ממש מבינים בזה.

  מעיק קצת יש לומר.

 11. מאת שלומיל:

  המסקנה שלך מעוותת .
  "לא תומך בכלום"? ההיפך – תומך בהכל ובצורה קיצונית.
  "לא פתוח"? לעומת איזה עולם? עולם התוכנה הקניינית?
  "אנשים שממש מבינים בזה"? – יש לך את זכות הבחירה להיות משתמש פשוט – אף אחד לא מכריח אותך להפוך למומחה – היום כשיש הפצות כמו אובונטו.

  אם אתה לא מפתח, אתה תחכה עד שזה יגיע לאובונטו. כשזה יגיע לאובונטו, זה יהיה יותר יציב, לא יקרוס, תהיה לו אינטגרציה עם שאר המערכת ויספק לך את חוית המשתמש שלה אתה מצפה כמשתמש.

  אתה לא יכול מצד אחד לומר שאין אחידות בעולם התוכנה החופשית ומצד שני להתלונן שאתה לא יכול להתקין תוכנות בשלבי פיתוח.

  אי אפשר לאכול את העוגה וגם להשאיר אותה שלמה. מה לעשות ..

 12. מאת ג'וני כהן:

  היי
  נתקלתי בפוסט שלך בחיפוש בגוגל
  האמת את נשמע מש כמו מתחיל בעולם הלינוקס
  אם תרצה עזרה אז בכיף אני נותן ב
  באיסי שלי 404196276
  במסנג'ר שלי jcohen2008@hotmail.com
  ובאתר אובונטו ישראל http://ubuntu-il.com/forums
  ואז תוכל לכתוב פוסט מחודש בנושא של לינוקס ואובונטו בכלל
  כי זה ישנה את התפיסה
  ודרך אגב זה שהזכרת שזה יהיה במק OS ובווינדוס זה נכון
  גילו שווינדוס גונבת חלקי קוד פתוח

תגובות ללא פייסבוק