עשרה דברים שלא עושים בממשק

כשרונאל מור העביר את הקישור הזה, הוא עידן קצת את הכותרת וטען שלא מדובר בסיוטי ממשק, אלא רק בעניינים של מחלוקת.
אני אישית מסכים עם מר בחור, אבל בעיקר כיוון שלא מדובר במשהו גורף שאני נתקל בו ברשת, אלא למען האמת רק בדוגמאות הספציפיות שהם נתנו שם.

מצאתי מבחיל את הדוגמא של נגן ה-real player (שמשמש את מי? ולמה?) אשר הציגה "החבאה" של קישורים.
עם ממשקים קצת לא נוחים אפשר להתמודד, אבל לנחש איפה אפשר ללחוץ? זה כבר לא הגיוני בעליל.
כמו כן, נתתי אוי ואבוי אחד גדול ל-kabe243. למה לכל הרוחות נראה להם שהממשק הזה נוח ויעיל? הם ניסו לבחור מספר ולעמוד עליו מבלי לכוונן את הסמן כמה וכמה פעמים?

עם סעיף 9 (תפריטים נשלפים) אני מסכים בצורה חלקית. לדעתי תפריט באתר הוא משהו יעיל בהחלט ויעידו על כך…כמעט כל תוכנה קיימת בעולם. לעומת זאת כן, לשים את התפריט במרחק מה מהכפתור שפתח אותו, לא הגיוני ולא שימושי בכלל.

ומעבר להכל, אני רוצה לתת טיפ לחבר'ה שכתבו את המאמר הזה (ולאיש המוזר שאחראי על קפטן אינטרנט) – כששמים לינק לאתר חיצוני…תוודאו שהוא נפתח בחלון חדש. בעיני – זה סיוט אמיתי.

אז אוצו לכם לעיין.

ומה דעתך בנושא?

ישנן 12 תגובות, הצטרף לדיון

 1. מאת Xslf:

  בקשר לנקודה האחרונה: להיפך- אל תפתחו קישורים בחלון חדש אלא אם יש לכם סיבה מאוד טובה לעשות את זה. כבדו את הבחירה שלי בכמה חלונות להשתמש, ואל תמטירו עלי מליון חלונות חדשים רק בגלל שלחצתי על כמה קישורים שמובילים לאתרים חיצוניים.

  נמאס לי שאני חייבת להסתכל בשורת הסטטוס של הדפדפן לפני שאני לוחצת על קישור לראות אם הוא יפתח בחלון חדש.
  לפחות הדפדפן שלי מציין את המידע הזה בשורת הסטטוס לפני שאני לוחצת על הקישור. זה מבאס כפליים לעבוד עם דפדפן שלא מציין איזה קישור יפתח בחלון חדש: קישורים שאני רוצה לפתוח בטאב חדש לא נפתחים (כי הם קישורי ג'אווה סקריפט מעצבנים), ואילו קישורים שאני רוצה לפתוח בחלון ובטאב הנוכחי נפתחים לי בחלון חדש (כי בונה האתר החליט שאם אני לוחצת על קישור, כנראה אני לא מכירה את כפתור ה-back בשביל לחזור אליו, ופותח את הקישור בחלון חדש).
  אחרי כמה זמן, אני מרגישה שאני כל הזמן במגננה בנסיון לכפות את הרגלי הגלישה *שלי* על אתרים סרבניים.

  תודה שנתת לי להוציא קיטור :-)

 2. מאת Dror:

  אם כך, שושנה, אז למה ב-Gmail עדיין מתעקשים לפתוח קישורים מתוך מיילים בחלון חדש?

 3. מאת אמיתי טויטו:

  וואו, שושנה, הנה זווית שלא שמעתי מעולם.
  יש בזה משהו, אני לא אגיד שלא. אבל התפיסה האישית שלי היא שכאשר אני באתר, כל הקישורים שבתוך האתר צריכים להיפתח בחלון הנוכחי, וכשהאתר מוציא אותי לקישור חיצוני, שיראה לי זאת גם ויזואלית באמצעות פתיחת חלון חדש.
  נתפס לי מסודר והגיוני.
  אין סיבה שיהיו לך "מליון חלונות חדשים" פתוחים, כשאת בעצם "מציצה" על האתר שנפתח וסוגרת אותו מיד. בעיקר בעיקר כשמדובר בכתבה, שם הלינקים בעצם ממחישים לנו משהו קטן מתוך הכתבה…להציץ, לסגור ולהמשיך בקריאת הכתבה.

  מצחיק, אבל אני גם כן מרגיש במגננה כשמדובר באתרים (דוגמת קפטן אינטרנט) ש"כופים" עלי להיכנס לאתר כשאני באמצע הכתבה. לא רואה בזה שום הגיון למה כשאני באמצע פסקה, אני עובר לאתר אחר, ואז צריך לחזור ולחפש איפה הפסקתי (בהנחה ויש גלילה ארוכה).

  את משתמשת בFF? אפשר לקבל המלצה על הפלאגין שאת משתמש בו לחיווי? נשמע מתאים בדיוק בשבילי :)

 4. מאת Xslf:

  Dror- קודם כל, לא אני עיצבתי את gmail. במקרה של gmail זה פחות מפריע לי, כי מדובר באפליקציה, והגיוני שכאשר לוחצים על קישור לאתר מתוך אפליקציה, הוא יפתח בנפרד.
  האתרים שדיברתי עליהם אינם אפליקציות, אלא אתרי תוכן- עיתונים, בלוגים, פורומים.

  אמיתי- אני משתמשת בספארי, לא בפיירפוקס, ושם זה מובנה בתכונות של הדפדפן. ראיתי בעבר איזשהו תוסף שמוסיף אייקון חיווי ליד כל קישור בפיירפוקס, אבל:
  א. הוא מכער את הדף.
  ב. הוא האיט מאוד את רנדור הדפים, מכיוון שהוא היה צריך "לרוץ" על כל הקישורים ולהוסיף את החיווי.

  ואם רוצים רק "להציץ" מבלי לעזוב את המאמר הנוכחי, פשוט לוחצים על הקישור עם כפתור העכבר האמצעי/עם הגלגלת/כשמקש control לחוץ (בחר את השיטה החביבה עליך), והוא יפתח בטאב חדש ברקע, מבלי להפריע לקריאת המאמר הנוכחי.

 5. מאת אמיתי טויטו:

  אני מכיר את הטריק שוש (:
  אבל כמו שאת לא רוצה טריקים כדי לפתוח באותו עמוד, אני מעוניין שחווית הגלישה שלי לא תאלץ אותי ללחוץ על צירופי כפתורים.

  אני מניח שאת הוכחת לי ואני הוכחתי לך שכל איש והרגלי הגלישה שלו. לך זה סיוט שלינקים נפתחים בעמוד חדש, ואצלי זה הכיוון הנגדי.

 6. מאת אלון:

  אני לחלוטין מסכים עם שוש בעניין הזה. ההחלטה אם לפתוח בחלון חדש או בחלון הנוכחי צריכה להישאר בידי המשתמש. אני חושב שהגולש יודע הכי טוב אם הוא רוצה חלון/טאב חדש או להשאר באותו חלון, למעט מקרים שבהם נפתח פופ-אפ קטן כדי לשאול שאלה או להתריע על משהו (וגם זה די מעצבן, עדיף לעשות זאת עם IFRAME או DIV נסתר).
  אם אתה רוצה לפתוח את הקישורים מהכתבה בחלון חדש, אין שום בעיה, תשתמש בכפתור האמצעי. אם האתר מאלץ אותך לפתוח בחלון חדש אין לך שום אפשרות לשנות זאת ולפתוח באותו חלון (אגב, מישהו מכיר תוסף ל- FF שפותח את כל הקישורים בחלון הנוכחי/טאב חדש לפי החלטתי וללא קשר למה שמצויין באתר?)

 7. מאת חזי:

  אני מסכים עם שוש ואלון, פתיחת קישורים בחלון חדש היא הטרדה ממשית מצד האתר. אני מצפה שקישור יהיה קישור ושישאירו לי את ההחלטה מה לעשות איתו. בכל פעם שמאלצים את הדפדפן לפתוח חלון חדש אני שואל את עצמי אם זה נגמר שם או שבקרוב יתחילו לאלץ את המחשב שלי לעשות פעולות נוספות. ואם כבר, למה לעצור במחשב – אולי ישלחו מאחורי הגב שלי הוראות למקרר ולמכונת הכביסה?

  מעבר לשאלה האם לפתוח קישור בטאב או חלון חדש, נראה לי שקישורי סקריפט כאלה מחבלים במבנה הרשת. יום אחד גיליתי שבאחד הפורטלים הגדולים נתנו קישור אל הבלוג הקטן שלי, אבל בגלל שזה היה דרך סקריפט שפותח חלון חדש מנועי החיפוש התעלמו מהקישור. לעומת זאת כשאני נותן קישור פשוט וסטנדרטי לדף מאותו פורטל, מנועי החיפוש שמים לב ונותנים לפורטל קרדיט. אתם רואים את חוסר הצדק שבעניין?

 8. מאת Xslf:

  אמיתי- נראה לי שהבעייה הכי גדולה (מבחינת שמישות) בפתיחה בחלונות חדשים היא חוסר העקביות: המשתמש אף פעם לא יודע האם לחיצה על קישור תשלח אותו למקום חדש בחלון הנוכחי, או שתפתח לו חלון חדש.
  אולי זה לא נוח לפתוח קישורים ידנית בחלון/טאב חדש כשבונה האתר לא הגדיר זאת, אבל אז לפחות נשמרת עקביות וההתנהגות צפויה למדי. כשכל אתר מחליט (לפעמים בצורה שנראית שרירותית) מה לפתוח בחלון חדש ומה לא, התוצאה היא התנהגות בלתי צפויה למשתמש, ומשם נראה לי שמגיעה תחושת המגננה שלי באתרים כאלו.

 9. מאת אמיתי טויטו:

  אז לפי מה שאת אומרת, בעצם אין פה נכון או לא נכון. הכל עניין של עקביות.
  אם החלטתי לפתוח בחלון חדש, אני צריך לשמור על זה בכל לינק שאני נותן ובכך המשתמש יודע שבאתר שלי, כל הלינקים נפתחים בtarget כלשהוא.

  בשלב זה של הרשת, גם אם אני אפתח לינקים בחלון חדש וגם אם לא, עדיין אני אסתור קבוצת אתרים אחרת שעושה ההיפך ממני.
  מכיוון שדווקא מדובר בהעדפת משתמש, אני חושב שהפיתרון יכול לבוא בצורה של פלאגין/הגדרת דפדפן שתיתן לי להחליט לאן הלינקים שלי הולכים.

 10. מאת Xslf:

  ברגע שאתה פותח לינקים בחלון חדש, אתה יוצר חוסר עקביות. ולו רק מפני שחלק מהקישורים אצלך יפתחו בחלון חדש וחלק לא.

  לא ברור לי איך פלאגין/הגדרות דפדפן יעזרו. הרי משתמשים לא תמיד רוצים לפתוח/לחסום פתיחה של קישורים בחלון חדש (תוכנות צריכות להיות עקביות, משתמשים לא).
  ובכל אופן, במקום להסתבך עם לכתוב פלאגין/עדכון הדפדפן, לא יותר פשוט לתת למשתמש להחליט וזהו ע"י כך שלא תכפה עליו משהו ספציפי? בדיוק כמו שהוא מחליט בסופו של דבר באיזה גודל פונט הוא יראה את הטקסט ובאיזה גודל חלון הוא ישתמש (למורת רוחם של כמה מעצבים בהם יצא לי להתקל).

 11. מאת Amit:

  אני מסכים לגמרי עם שוש.
  אם הלינק נפתח באותו חלון אתה בעצם מאפשר לי לבחור אם לפתוח אותו בחלון חדש או לא.
  או במילים אחרות: תן למשתמש להחליט מה טוב בשבילו.

תגובות ללא פייסבוק